Zapraszamy do Zapoznania się z treścią publikacji na Facebooku:

Z inicjatywy Zielone Serce Zdrowia, TAK dla Łodzi i Łódź Cała Naprzód weszły na drogę formalną przeciwko zlokalizowaniu festiwalu Audioriver w parku na Zdrowiu.

Po konsultacjach z doświadczonym urbanistą i konserwatorem zabytków oraz kancelarią prawną złożyliśmy pisma o szanowanie obowiązującego prawa:

  • do Wydziału Urbanistyki i Architektury UMŁ
  • do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
  • objęcie specjalnym nadzorem postępowań WUiA i WKZ:
    • do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego
    • do Generalnego Konserwatora Zabytków
    • do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi Wydział Urbanistyki i Architektury UMŁ Inspektor Nadzoru Budowlanego Generalny Konserwator Zabytków - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojewódzki Urząd Ocrhony Zabytków w Łodzi

Czemu festiwalu w parku na Zdrowiu wg nas nie będzie?

1. Organizator twierdzi, że potrzebuje tylko zgody Zarządu Zieleni Miejskiej, bo zezwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków już ma. Nieprawda.

Na ustawienie w zabytkowym parku scen, zadaszeń, nawet logotypów, być może także urządzeń zasilających sprzęt festiwalowy sponsorów konieczna jest DECYZJA O POZWOLENIU WKZ, a nie opinia, którą ma organizator.

Po uzyskaniu takiej decyzji konieczne jest ZGŁOSZENIE budowy takich tymczasowych obiektów do Wydziału Urbanistyki i Architektury UMŁ. I tu dochodzimy do punktu drugiego...

2. Każda z pokazywanych dotąd lokalizacji jest NIEZGODNA Z OBOWIĄZUJĄCYM MIEJSCOWYM PLANEM ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO. Obiekty tymczasowe wolno stawiać wyłącznie w strefie A parku tj. na obszarze boisk od strony ul. Srebrzyńskiej. Żadna scena z podestem czy zadaszeniem nie może znaleźć się poza tą strefą! I dochodzimy do punktu trzeciego...

3. Decyzja WKZ i przychylenie się do zgłoszenia organizatora festiwalu przez WUiA nie mogą być NIEZGODNE Z PLANEM MIEJSCOWYM. Grozi za to wręcz odpowiedzialność karna.

Strefa A jest bardzo blisko osiedla Montwiłła-Mireckiego. Nawet patrząc na niedokładne analizy poziomu hałasu, pokazane przez organizatora, nie wydaje się prawdopodobne aż takie narażenie mieszkańców osiedla na hałas.

Powstaje więc pytanie - czy urzędnicy Prezydenta Miasta Łodzi nie zainteresowali się przygotowanym przez prezydenta planem miejscowym? Czy radni Rady Miejskiej w Łodzi, którzy ten plan uchwalili w czerwcu 2023 r. nie zainteresowali się uchwalonym przez siebie aktem prawa miejscowego skoro nie powiedzieli "Stop! Tak nie wolno!"? Czy nadzór radnych nad prezydentem i jego urzędnikami w tym mieście działa?

Źródło: TAK dla Łodzi - UWAŻAMY, ŻE AUDIORIVER W PARKU NA ZDROWIU NIE... | Facebook