Zapoznaj się z najnowszym artykułem Gazety Wyborczej o kontrowersjach wokół festiwalu Audioriver w zabytkowym Parku na Zdrowiu w Łodzi. Dowiedz się więcej o debacie publicznej, reakcjach mieszkańców i potencjalnych konsekwencjach dla lokalnego środowiska. Śledź bieżące wydarzenia i opinie dotyczące tej ważnej kwestii miejskiej.
Artykuł opublikowany w "Gazecie Wyborczej" zwraca uwagę na rosnące kontrowersje dotyczące organizacji festiwalu muzycznego Audioriver w zabytkowym parku na Zdrowiu w Łodzi, zaplanowanego na 12-14 lipca 2024 roku. Po 17 latach organizacji w Płocku, festiwal przenosi się do Łodzi, wywołując sprzeciw wśród części mieszkańców miasta.
Protesty wyrażają obawy dotyczące wpływu imprezy na zabytkowy park. Grupa "Zielone Serce Zdrowia - Obrona Parku przed Audioriver" skupiająca przeciwników tej lokalizacji, liczy już 1 tys. członków. Wśród argumentów podnoszonych przez protestujących są kwestie ochrony przyrody, wpływu na lokalne środowisko oraz konieczność uwzględnienia opinii mieszkańców w decyzjach dotyczących wykorzystania publicznych przestrzeni.
Komitet protestacyjny, reprezentowany przez Karolinę Kujawską i Joannę Łuczyńską, podkreśla, że nie sprzeciwia się samemu festiwalowi, lecz jego lokalizacji. Magdalena Gałkiewicz z partii Zieloni wyraża obawę o zniszczenie parku, który jest domem dla wielu form życia, w tym pomników przyrody i rezerwatu Polesie Konstantynowskie.
Urząd Miasta Łodzi (UMŁ) oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń nie udzieliły konkretnych odpowiedzi na pytania dotyczące lokalizacji festiwalu i związanych z tym protestów. UMŁ zaznaczył, że omawiają organizację festiwalu z mieszkańcami, podkreślając chęć wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Przywołano przykłady dużych festiwali odbywających się w miejskich parkach na całym świecie, z zobowiązaniami do ochrony przyrody i komfortu mieszkańców.
Jednocześnie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi (WUOZ) wyraził zgodę na organizację festiwalu, wymagając od organizatorów działań ochronnych, takich jak rozstawienie infrastruktury na terenach utwardzonych oraz zabezpieczenie zieleni parkowej. Rzeczniczka WUOZ, Daria Błaszczyńska, podkreśla, że festiwal nie powinien negatywnie wpłynąć na zabytkową zieleń parku, jeśli zostanie przeprowadzony zgodnie z wytycznymi.
Temat lokalizacji festiwalu będzie jednym z punktów dyskusji na najbliższym spotkaniu rady osiedla Montwiłła-Mireckiego, znajdującego się w pobliżu parku na Zdrowiu.
Autor artykułu: Małgorzata Szlachetka
Źródło artykułu: Zieleń w Łodzi. Festiwal w parku w Łodzi w cieniu protestu. Czy jest jeszcze możliwa zmiana lokalizacji? (wyborcza.pl)